VOITTAJAT

2018

LASTENELOKUVIEN KILPAILU - TÄHTIPOIKA: Sankari Sue (Invisible Sue), ohjaaja Markus Dietrich

ECFA: I am William (Jeg er William), ohjaaja Jonas Elmer

NUORTENELOKUVIEN KILPAILU - GLOBAL FUTURE: Selviytyjät (Die Unsichtbaren), ohjaaja Claus Räfle

KOTIMAINEN KILPAILU - KATSO MINUUN...: Supermarsu, ohjaaja Joona Tena

 

 

2017

LASTENELOKUVIEN KILPAILU - TÄHTIPOIKA: Kielletyt kirjaimet (Storm: Letters van vuur), ohjaaja Dennis Bots
ECFA: Korkeuksia kohti (Upp i det blå), ohjaaja Petter Lennstrand
NUORTENELOKUVIEN KILPAILU - GLOBAL FUTURE: Pako Alpeilla (Amelie rennt), ohjaaja Tobias Wiemann
KOTIMAINEN KILPAILU - KATSO MINUUN...: Kukista ja mehiläisistä, ohjaaja JJ Vanhanen
LINSSILUDE 2017 -LUONTOELOKUVAKILPAILU: Peikkometsän ongelma, Metsokankaan koulun 3A- ja 3H-luokat, Oulu

 

 

2016

LASTENELOKUVIEN KILPAILU - TÄHTIPOIKA: Tassu (Mancs), ohjaaja Robert-Adrian Pejo

ECFA: Ekaluokkalainen (Villads fra Valby), ohjaaja Frederik Meldal Nørgaard

NUORTENELOKUVIEN KILPAILU - GLOBAL FUTURE: Magnus, shakkinero (Magnus), ohjaaja Benjamin Ree

KOTIMAINEN KILPAILU - KATSO MINUUN...: Tyttö nimeltä Varpu, ohjaaja Selma Vilhunen

LINSSILUDE 2016 -LUONTOELOKUVAKILPAILU: Tullaan tutuiksi jeee!, Jäälin koulun 1C ja 3C, Oulu

 

 

2015

LASTENELOKUVIEN KILPAILU - TÄHTIPOIKA: Pikkumafioso (De Boskampi's), ohjaaja Arne Toonen
ECFA: Hyytävä seikkailu (Operasjon Arktis), ohjaaja Grethe Bøe-Waal

NUORTENELOKUVIEN KILPAILU - HUOMISTA VARTEN: Reilua peliä (Fair play), ohjaaja Andrea Sedlácková

KOTIMAINEN KILPAILU - KATSO MINUUN...: If I ruled, ohjaajat Jenni Kangasniemi ja Aino Suni

LINSSILUDE 2015 -LUONTOELOKUVAKILPAILU: Lemmikkiuutiset, Metsokankaan koulu 5 CD -luokat, Oulu

 

 

2014

LASTENELOKUVIEN KILPAILU - TÄHTIPOIKA: Pelaa loppuun! (Kule kidz gråter ikke), ohjaaja Katarina Launing
ECFA: Jollei jouluna ole lunta (Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa), ohjaaja Rasmus A. Sivertsen

NUORTENELOKUVIEN KILPAILU - HUOMISTA VARTEN: Balettipojat (Ballettguttene), ohjaaja Kenneth Elvebakk

KOTIMAINEN KILPAILU - KATSO MINUUN...: Fatima, ohjaaja Naima Mohamud

SUOMEN ELOKUVA- JA MEDIATYÖNTEKIJÄT SET RY:N LYHYTELOKUVAPALKINTO: Mainio herra Iloinen (Den förträfflige herr Glad), ohjaaja Kaisa Penttilä

LINSSILUDE 2014 -LUONTOELOKUVAKILPAILU: Jos metsään haluat mennä nyt, Luhalahden ympäristökoulun 0. - 2. luokka, Ikaalinen

   
2013

LASTENELOKUVIEN KILPAILU - TÄHTIPOIKA: Kaduttaako? (Spijt!), ohjaaja Dave Schram
ECFA: Kaduttaako? (Spijt!), ohjaaja Dave Schram

NUORTENELOKUVIEN KILPAILU - HUOMISTA VARTEN: Pako (Faro), ohjaaja Fredrik Edfeldt

KOTIMAINEN KILPAILU - KATSO MINUUN...: Hilton!, ohjaaja Virpi Suutari

PIKKU KARHU: Antonia Ringbom

LINSSILUDE 2013 -LUONTOELOKUVAKILPAILU: Siili Simosen uskomaton elämä

   
2012

KALEVA: Niko 2 – Lentäjäveljekset, ohjaajat Kari Juusonen ja Jørgen Lerdam

CIFEJ: Unelmien Arkadia (Arcadia), ohjaaja Olivia Silver

ECFA: Tosirakkautta (Jørgen + Anne = sant), ohjaaja Anne Sewitsky

HUOMISTA VARTEN: Miss Farkku-Suomi, ohjaaja Matti Kinnunen

KATSO MINUUN…: Kohta 18, ohjaaja Maarit Lalli

PIKKU KARHU: Matti Kinnunen

   
2011

KALEVA: Iris, ohjaaja Ulrika Bengts

CIFEJ: Siepattu (Kidnappet), ohjaaja Vibeke Muasya

ECFA: Karkuteillä (À pas de loup), ohjaaja Olivier Ringer

HUOMISTA VARTEN: Pilviin piirtäjä (Skyskraber), ohjaaja Rune Schjøtt

KATSO MINUUN…: Lumikko, ohjaaja Miia Tervo

PIKKU KARHU: Mikael Wahlforss

   
2010

KALEVA: Krokotiilijengi iskee jälleen (Vorstadtkrokodile 2), ohjaaja Christian Ditter

CIFEJ: Superveljeni (Superbror), ohjaaja Birger Larsen

KATSO MINUUN…: Omaa luokkaansa, ohjaaja Iiris Härmä

PIKKU KARHU: Mari Rantasila

   
2009

KALEVA: Kulmakunnan krokotiilit (Vorstadtkrokodile), ohjaaja Christian Ditter

CIFEJ: Taikatuoli (Magiczne drzewo), ohjaaja Andrzej Maleszka

KATSO MINUUN…: Kielletty Hedelmä, ohjaaja Dome Karukoski

PIKKU KARHU: Niina Veittikoski

   
2008

KALEVA: SOS - saariseikkailu (S.O.S Svartskjær), ohjaaja Arne Lindtner Næss

CIFEJ: Taistelija (Fighter), ohjaaja Natasha Arthy

PIKKU KARHU: Outi Rousu

   
2007

TÄHTIPOIKA: Sijainen (Vikaren), ohjaaja Ole Bornedal

CIFEJ: Aavan meren tällä puolen (Kid Svensk), ohjaaja Nanna Huolman

PIKKU KARHU: Pentti Kejonen

   
2006

TÄHTIPOIKA: Unelma | Martinin unelma (Drømmen), ohjaaja Niels Arden Oplev

CIFEJ: Unelma | Martinin unelma (Drømmen), ohjaaja Niels Arden Oplev

PIKKU KARHU: Raimo O. Niemi

   
2005

TÄHTIPOIKA: Mickybo ja minä (Mickybo and me), ohjaaja Terry Loane

CIFEJ: Mickybo ja minä (Mickybo and me), ohjaaja Terry Loane

PIKKU KARHU: Koulukino

   
2004

TÄHTIPOIKA: Lähtölaskenta (Tæl til 100), ohjaaja Linda Krogsoe Holmberg

CIFEJ: Ei aleta poikia (Ikke naken), ohjaaja Torun Lian

PIKKU KARHU: Liisa Helminen

   
2003 

TÄHTIPOIKA: Mayn suojelusenkeli (An angel for May), ohjaaja Harley Cokliss

CIFEJ: Hop, ohjaaja Dominique Standaert

   
2002

TÄHTIPOIKA: Kiipeä, Ida! | Kiipeilijätyttö (Klatretøsen), ohjaaja Hans Fabian Wullenweber

CIFEJ: Verivala (Glasskår), ohjaaja Lars Berg

   
2001

TÄHTIPOIKA: Siskon lapset (Min søsters børn), ohjaaja Tomas Villum Jensen

CIFEJ: Siskon lapset (Min søsters børn), ohjaaja Tomas Villum Jensen

   
2000

TÄHTIPOIKA: Tsatsiki, mutsi ja poliisi (Tsatsiki, morsan och polisen), ohjaaja Ella Lemhagen

CIFEJ: Paras kesä (Den bästa sommaren), ohjaaja Ulf Malmros

   
1999

TÄHTIPOIKA: Hopeasusi (Silver wolf), ohjaaja Peter Svatek

CIFEJ: Kirikou ja paha noita (Kirikou et la sorcière), ohjaaja Michel Ocelot

   
1998

TÄHTIPOIKA: Lasinpuhaltajan lapset (Glasblåsarns barn), ohjaaja Anders Grönros

CIFEJ: Lasinpuhaltajan lapset (Glasblåsarns barn), ohjaaja Anders Grönros

   
1997

TÄHTIPOIKA: Matilda ja lasten kapina (Matilda), ohjaaja Danny DeVito

CIFEJ: Taivaan lapset (Bacheha-ye aseman), ohjaaja Majid Majidi

   
1996

TÄHTIPOIKA: Loch Nessin salaisuus (Loch Ness), ohjaaja John Henderson

CIFEJ: Kauan eläköön kuningatar (Lang leve de koningin), ohjaaja Esme Lammers

   
1995

TÄHTIPOIKA: Sara tulee (Sarahsarà), ohjaaja Renzo Martinelli

CIFEJ: Henry ja Verlin (Henry & Verlin), ohjaaja Gary Ledbetter

   
1994 TÄHTIPOIKA: Lisen ja Lotten salaisuus (Charlie & Louise - Das doppelte Lottchen), ohjaaja Joseph Vilsmaier
   
1993 TÄHTIPOIKA: Ratsu mereltä (Into the west), ohjaaja Mike Newell
   
1992 TÄHTIPOIKA: Touhulat (Krummerne), ohjaaja Sven Methling

 

 

 

Seuraavista linkeistä saatte ladattua aiempien vuosien festivaalien käsiohjelmia

 

Festivaalin käsiohjelma 2018
 
Festivaalin käsiohjelma 2017
 
Festivaalin käsiohjelma 2016
 
Festivaalin käsiohjelma 2015
 
Festivaalin käsiohjelma 2014
 
Festivaalin käsiohjelma 2013 | festival brochure 2013
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2012
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2011 (8,6 Mb)
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2010 (7,64 Mb)
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2009 (9,5 Mb)
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2008 (5 Mb)
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2007 (3,3 Mb)
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2006 (3,5 Mb)
 
Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2005 (3,5 Mb)
 

Festivaalin käsiohjelma | festival brochure 2004 (1,8 Mb)