Studio elokuva- & videoteatteri

 

LIPUNMYYNTI 08 5584 7575
tiistaisin 30 min ennen näytöksen alkua,
ke—to klo 14—19, pe—su klo 12—19

Studion helmi-huhtikuun ohjelma→

Kulttuuritalo ValveKatso sijainti kartalta

 

 

 

 

Studion ohjelma | Programme

 

Liput ostettavissa myös Ticketmasterin myyntipisteistä ja verkkokaupasta (www.ticketmaster.fi)

 

STUDION OHJELMA 22.2.—28.3.2024

To 22.2.

18.30

Hayao Miyazaki:

POIKA JA HAIKARA

(Kimitachi wa dô ikiru ka)

Japani 2023

124 min • 10 e

Nuori Mahito-poika kaipaa äitiään ja päätyy etsimään tätä elävien sekä kuolleiden jakamasta rajamaailmasta. Siellä kuolema päättyy ja uusi elämä voi alkaa. — Poika ja haikara on Hayao Miyazakin ensimmäinen pitkä elokuva kymmeneen vuoteen; se on osin omaelämäkerrallinen fantasia elämästä ja kuolemasta, tarina luomisesta sekä ystävyyden merkityksestä.

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Poika ja haikara

Pe 23.2.

18.00

Alexander Payne:

THE HOLDOVERS

Yhdysvallat 2023

Paul Giamatti, Dominic Sessa, Da’Vine Joy Randolph, Carrie Preston

133 min • 10 e

Päihteet Ahdistus

The holdovers seuraa maineikkaan amerikkalaiskoulun jääräpäistä opettajaa, joka joutuu jäämään kampukselle joululoman ajaksi kaitsemaan oppilaita, joilla ei ole paikkaa, minne mennä. Lopulta hän muodostaa odottamattoman siteen erään rikkinäisen, mutta fiksun oppilaan sekä poikansa Vietnamin sodassa juuri menettäneen koulun pääkokin kanssa.

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

The holdovers

La 24.2.

16.30

Kaisa El Ramly:

PAKOJA & HAAVEITA

Suomi 2023

Sari Mällinen, Erja Manto, Aliisa Pulkkinen, Dick Idman

82 min • 10 e

Väkivalta Seksi Ahdistus

Vieraana ohjaaja Kaisa El Ramly

 

Pakoja & haaveita on hullutteleva, elämänmakuinen ja teatraalinen fantasia, joka rikkoo genrerajoja ja juhlii elämää muistuttamalla kuolemasta.

 

Yhden päivän aikana, maantiellä keskellä kesäistä Suomea, yhdeksän sattumanvaraisen ihmisen ja karkumatkalla olevan koiran kohtalot risteävät peruuttamattomin seurauksin.


Sisarukset Seija ja Sanna ovat matkalla lentokentälle, koska Seija on muuttamassa Kolumbiaan. Silja ja Ville surevat kuolleen tyttärensä vuosipäivää. Koomikkoduo suhaa pitkästä aikaa työkeikalle, ensihoitajat odottavat tietokilpailuiltaa, ja Anita on vihdoin valmis sirottelemaan edesmenneen rakkaansa tuhkat järveen. Maantien varrella liftaa erikoinen mies.

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Pakoja & haaveita
  18.30

THE HOLDOVERS

Su 25.2. 16.30

PAKOJA & HAAVEITA

  18.30

THE HOLDOVERS

Ma 26.2.  

SULJETTU

Ti 27.2.

18.30

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Claude Goretta:

KUTSUT

(L’invitation)

Sveitsi—Ranska 1973

Jean-Luc Bideau, Jean Champion, Corinne Coderey, Pierre Collet

98 min • 7 e

Sveitsin uusi aalto eli kunniansa päiviä Claude Gorettan ohjaustöiden voimin. Parhaan vieraskielisen elokuvan Oscarista kilpaillut Kutsut on ”sydämetön komedia” kollegoidensa ylenkatsomasta, hieman yksinkertaisesta toimistotyöläisestä, joka eräänä päivänä perii valtavan kartanon ja kutsuu työtoverinsa käymään.

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Lisää sarjasta

Kutsut
Ke 28.2. 18.30

THE HOLDOVERS

To 29.2. 18.30

THE HOLDOVERS

Pe 1.3.

18.00

Hirokazu Kore-eda:

MONSTER — VAARALLINEN LEIKKI

(Kaibutsu)

Japani 2023

Sakura Ando, Eita Nagayama, Soya Kurokawa, Hinata Hiiragi

127 min • 10 e

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Monster - vaarallinen leikki

La 2.3.

16.30

Georgia Oakley:

BLUE JEAN

Iso-Britannia 2022

Rosy McEwen, Kerrie Hayes, Lucy Halliday, Lydia Page

97 min • 10 e

Seksi Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Blue Jean
  18.30

MONSTER — VAARALLINEN LEIKKI

Su 3.3. 16.30

BLUE JEAN

  18.30

MONSTER — VAARALLINEN LEIKKI

Ma 4.3.  

SULJETTU

Ti 5.3. 18.30

MONSTER — VAARALLINEN LEIKKI

Ke 6.3. 18.30

MONSTER — VAARALLINEN LEIKKI

To 7.3. 18.30

MONSTER — VAARALLINEN LEIKKI

Pe 8.3.

18.00

Rui Cui & Xiang Liu:

LOST IN THE STARS

(Xiao shi de ta)

Kiina 2022

Yilong Zhu, Ni Ni, Janice Man, Jiang Du

121 min • 10 e

Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Lost in the stars

La 9.3.

16.00

Yasujirô Ozu:

TOKYO STORY

(Tôkyô monogatari)

Japani 1953

Chishû Ryû, Chieko Higashiyama, Sô Yamamura, Setsuko Hara

136 min • 10 e

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Tokyo story
  18.30

LOST IN THE STARS

Su 10.3. 16.00

TOKYO STORY

  18.30

LOST IN THE STARS

Ma 11.3.  

SULJETTU

Ti 12.3.

16.30

KUUKAUDEN POHJOISMAINEN ELOKUVA

Victor Danell:

UFO Sweden

Ruotsi 2022

Inez Dahl Torhaug, Jesper Barkselius, Eva Melander, Sara Shirpey

115 min • 5 e

Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

UFO Sweden

 

18.30

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Anja Breien:

AVIOVAIMOJA

(Hustruer)

Norja 1975

Anne Marie Ottersen, Katja Medbøe, Frøydis Armand, Gunnar Alme

84 min • 7 e

Lisää elokuvasta (IMDb)

Aviovaimoja
Ke 13.3. 18.30

LOST IN THE STARS

To 14.3. 18.30

LOST IN THE STARS

Pe 15.3.

18.00

Charlotte Regan:

SISUPUSSI

(Scrapper)

Iso-Britannia 2023

Lola Campbell, Harris Dickinson, Alin Uzun, Cary Crankson

83 min • 10 e

Väkivalta Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Sisupussi

La 16.3.

11.00—

13.00

HENRY MANCINI — VIINIÄ, RUUSUJA JA PAHAN KOSKETUKSIA -ELOKUVAMUSIIKKISEMINAARI

 

Luennoitsijana tietokirjailija, toimittaja Asko Alanen

 

VAPAA PÄÄSY

Mancini-seminaari

 

16.15

Saim Sadiq:

JOYLAND

Pakistan—Yhdysvallat 2022

Ali Junejo, Rasti Farooq, Alina Khan, Sarwat Gilani

126 min • 10 e

Väkivalta Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Joyland
  18.30

SISUPUSSI

Su 17.3. 16.15

JOYLAND

  18.30

SISUPUSSI

Ma 18.3.  

SULJETTU

Ti 19.3.

18.30

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

John Schlesinger:

KESKIYÖN COWBOY

(Midnight cowboy)

Yhdysvallat 1969

Dustin Hoffman, Jon Voight, Sylvia Miles, John McGiver

113 min • 7 e

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Keskiyön cowboy
Ke 20.3. 18.30

SISUPUSSI

To 21.3. 18.30

SISUPUSSI

Pe 22.3.

18.00

Celine Song:

PAST LIVES

Yhdysvallat—Etelä-Korea 2023

Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro, Moon Seung-ah

105 min • 10 e

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Past lives

La 23.3.

14.15

LUX FILM DAYS 2024

Estibaliz Urresola Solaguren:
20,000 SPECIES OF BEES
(20.000 especies de abejas)
Espanja 2023
Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain, Itziar Lazkano
128 min • VAPAA PÄÄSY

Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta

Lisää LUX-yleisöpalkinnosta

20,000 species of bees

 

16.30

Mika Taanila & Sami van Ingen:

MONICA ETELÄMERELLÄ

(Monica in the South Seas)

Suomi 2023

72 min • 10 e

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Monica Etelämerellä
  18.30

PAST LIVES

Su 24.3.

14.30

LUX FILM DAYS 2024
Nicolas Philibert:
ON THE ADAMANT
(Sur l'Adamant)
Ranska—Japani 2022
110 min • VAPAA PÄÄSY

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta

Lisää LUX-yleisöpalkinnosta

On the Adamant
  16.30

MONICA ETELÄMERELLÄ

  18.30

PAST LIVES

Ma 25.3.  

SULJETTU

Ti 26.3.

16.30

LUX FILM DAYS 2024
Anna Hints:
SAVUSAUNASISARUUS
(Savvusanna sõsarad)
Viro 2023
89 min • VAPAA PÄÄSY

Väkivalta Ahdistus

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta

Lisää LUX-yleisöpalkinnosta

Savusaunasisaruus

 

18.30

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Pedro Almodovar:

INTOHIMON LAKI

(La ley del deseo)

Espanja 1986

Eusebio Poncela, Carmen Maura, Antonio Banderas, Miguel Molina

100 min • 7 e

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta (IMDb)

Intohimon laki

Ke 27.3.

16.30

LUX FILM DAYS 2024
Ilker Çatak:
THE TEACHERS' LOUNGE
(Das Lehrerzimmer)
Saksa 2023
Leonie Benesch, Anne-Kathrin Gummich, Rafael Stachowiak, Michael Klammer
99 min • VAPAA PÄÄSY

Ahdistus Väkivalta

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta

Lisää LUX-yleisöpalkinnosta

The teachers' lounge
  18.30

PAST LIVES

To 28.3.

16.30

LUX FILM DAYS 2024

Aki Kaurismäki:
KUOLLEET LEHDET
Suomi—Saksa 2023
Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu
81 min • VAPAA PÄÄSY

Väkivalta

Katso traileri tästä

Lisää elokuvasta

Lisää LUX-yleisöpalkinnosta

Kuolleet lehdet
  18.30

PAST LIVES

   

SULJETTU 29.3.—1.4.

   

 

Ohjelmanmuutokset mahdollisia