Studio elokuva- & videoteatteri

 

Studion loka-joulukuun ohjelma (PDF) >
LIPUNMYYNTI 08 5584 7575
tiistaisin 30 min ennen näytöksen alkua,
ke – su klo 12 – 19

Kulttuuritalo Valve

Katso sijainti kartalta
 

 

 

 

Studion ohjelma | Programme

 

STUDION OHJELMA 17.11.—15.12.2019

 

 

38. OULUN KANSAINVÄLINEN LASTEN- JA NUORTENELOKUVIEN FESTIVAALI 17.—24.11.

MAANANTAI 18.11.
TIISTAI 19.11.
KESKIVIIKKO 20.11.
TORSTAI 21.11.
PERJANTAI 22.11.
LAUANTAI 23.11.
SUNNUNTAI 24.11.

 

 

 

Ma 25.11.  

SULJETTU

Ti 26.11.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Zhang Yimou:

PUNAINEN PELTO

(Hong gaoliang)
Kiina 1987

Gong Li, Wen Jiang, Rujun Teng, Liu Ji

92 min  K16  6 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

TRAILERI

Ke 27.11.

19.00

Nick Broomfield:

MARIANNE & LEONARD — SANOJA RAKKAUDESTA

(Marianne & Leonard: words of love)
Yhdysvallat 2019

102 min  K12  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

To 28.11.

18.00

GLOBAL MIGRATION -NÄYTÖS

 
  20.00

MARIANNE & LEONARD — SANOJA RAKKAUDESTA

PE 29.11.

18.00

Nora Fingscheidt:

SYSTEM CRASHER

(Systemsprenger)

Saksa 2019

Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister

118 min  K16  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

La 30.11. 19.00

SYSTEM CRASHER

Su 1.12. 19.00

SYSTEM CRASHER

Ma 2.12.  

SULJETTU

Ti 3.12.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Ralph Bakshi:

TARU SORMUSTEN HERRASTA

(The lord of the rings)

Yhdysvallat 1978

134 min  K12  6 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

TRAILERI

Taru sormusten herrasta
Ke 4.12. 19.00

SYSTEM CRASHER

To 5.12. 19.00

SYSTEM CRASHER

Pe 6.12.  

SULJETTU

La 7.12.

17.00

Alan Elliott & Sydney Pollack:

AMAZING GRACE

Yhdysvallat 2019

89 min  S  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

Amazing grace

 

19.00

François Ozon:

JUMALAN ARMOSTA

(Grâce à dieu)

Ranska 2019

Melvil Poupaud, Denis Ménochet, Swann Arlaud, Éric Caravaca

137 min  K12  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

Jumalan armosta
Su 8.12. 17.00

AMAZING GRACE

  19.00

JUMALAN ARMOSTA

Ma 9.12.  

SULJETTU

Ti 10.12.

17.00

KUUKAUDEN POHJOISMAINEN ELOKUVA

Lone Scherfig:

ITALIAA ALOITTELIJOILLE

(Italiensk for begyndere)

Tanska 2000

Ann Eleonora Jørgensen, Anette Støvelbak, Anders W. Berthelsen, Peter Gantzler

108 min  K7  5 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

TRAILERI

Italiaa aloittelijoille
  19.00

JUMALAN ARMOSTA

Ke 11.12. 19.00

JUMALAN ARMOSTA

To 12.12. 19.00

JUMALAN ARMOSTA

PE 13.12.

18.00

LUX FILM DAYS

Mads Brügger:

COLD CASE HAMMARSKJÖLD

Tanska—Norja—Ruotsi—Belgia 2019

128 min  K12  VAPAA PÄÄSY  Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää tapahtumasta

TRAILERI

Cold case Hammarskjöld

La 14.12.

19.00

LUX FILM DAYS

Teona Strugar Mitevska:

GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNYA

(Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija)

Makedonia—Belgia—Ranska—Kroatia—Slovenia 2019

 Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Stefan Vujisic, Suad Begovski

100 min  K12  VAPAA PÄÄSY  Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää tapahtumasta

TRAILERI

God exists, her name is Petrunya

Su 15.12.

19.00

LUX FILM DAYS

Rodrigo Sorogoyen:

THE REALM

(El reino)

Espanja—Ranska 2018

Antonio de la Torre, Mónica López, Josep Maria Pou, Bárbara Lennie

122 min  VAPAA PÄÄSY  Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää tapahtumasta

TRAILERI

The realm
   

SULJETTU 16.12.2019—6.1.2020

   

 

Ohjelmanmuutokset mahdollisia