Studio elokuva- & videoteatteri

 

Studion loka-joulukuun ohjelma (PDF) >
LIPUNMYYNTI 08 5584 7575
tiistaisin 30 min ennen näytöksen alkua,
ke – su klo 12 – 19

Kulttuuritalo Valve

Katso sijainti kartalta
 

 

 

 

Studion ohjelma | Programme

 

STUDION OHJELMA 17.11.—15.12.2019

 

 

38. OULUN KANSAINVÄLINEN LASTEN- JA NUORTENELOKUVIEN FESTIVAALI 17.—24.11.

PERJANTAI 22.11.
LAUANTAI 23.11.
SUNNUNTAI 24.11.

Ma 25.11.  

SULJETTU

Ti 26.11.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Zhang Yimou:

PUNAINEN PELTO

(Hong gaoliang)
Kiina 1987

Gong Li, Wen Jiang, Rujun Teng, Liu Ji

92 min  K16  6 e

 

Kiinalaisen elokuvan viidennen sukupolven juhlituimman ohjaajan esikoisohjaus on maalauksellisen kaunis, arvoituksellinen kertomus, jossa melodramaattiset elementit kohtaavat kiinalaisen maalaisväestön ylistyksen. Keskiössä on kuitenkin suorasukaisen eroottinen rakkaustarina. Naispääroolissa sai läpimurtonsa upea Gong Li.

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

TRAILERI

Ke 27.11.

19.00

Nick Broomfield:

MARIANNE & LEONARD — SANOJA RAKKAUDESTA

(Marianne & Leonard: words of love)
Yhdysvallat 2019

102 min  K12  8 e

 

Nick Broomfieldin uusin elokuva on kaunis ja intiimi katsaus edesmenneen Leonard Cohenin musiikkiin sekä naiseen, joka inspiroi Cohenia läpi tämän vuosikymmeniä kestäneen uran. So Long, Marianne.

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

To 28.11.

18.00

GLOBAL MIGRATION -NÄYTÖS

 
  20.00

MARIANNE & LEONARD — SANOJA RAKKAUDESTA

PE 29.11.

18.00

Nora Fingscheidt:

SYSTEM CRASHER

(Systemsprenger)

Saksa 2019

Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister

118 min  K16  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

La 30.11. 19.00

SYSTEM CRASHER

Su 1.12. 19.00

SYSTEM CRASHER

Ma 2.12.  

SULJETTU

Ti 3.12.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

Ralph Bakshi:

TARU SORMUSTEN HERRASTA

(The lord of the rings)

Yhdysvallat 1978

134 min  K12  6 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

TRAILERI

Taru sormusten herrasta
Ke 4.12. 19.00

SYSTEM CRASHER

To 5.12. 19.00

SYSTEM CRASHER

Pe 6.12.  

SULJETTU

La 7.12.

17.00

Alan Elliott & Sydney Pollack:

AMAZING GRACE

Yhdysvallat 2019

89 min  S  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

Amazing grace

 

19.00

François Ozon:

JUMALAN ARMOSTA

(Grâce à dieu)

Ranska 2019

Melvil Poupaud, Denis Ménochet, Swann Arlaud, Éric Caravaca

137 min  K12  8 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

TRAILERI

Jumalan armosta
Su 8.12. 17.00

AMAZING GRACE

  19.00

JUMALAN ARMOSTA

Ma 9.12.  

SULJETTU

Ti 10.12.

17.00

KUUKAUDEN POHJOISMAINEN ELOKUVA

Lone Scherfig:

ITALIAA ALOITTELIJOILLE

(Italiensk for begyndere)

Tanska 2000

Ann Eleonora Jørgensen, Anette Støvelbak, Anders W. Berthelsen, Peter Gantzler

108 min  K7  5 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

TRAILERI

Italiaa aloittelijoille
  19.00

JUMALAN ARMOSTA

Ke 11.12. 19.00

JUMALAN ARMOSTA

To 12.12. 19.00

JUMALAN ARMOSTA

PE 13.12.

18.00

LUX FILM DAYS

Mads Brügger:

COLD CASE HAMMARSKJÖLD

Tanska—Norja—Ruotsi—Belgia 2019

128 min  K12  VAPAA PÄÄSY  Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää tapahtumasta

TRAILERI

Cold case Hammarskjöld

La 14.12.

19.00

LUX FILM DAYS

Teona Strugar Mitevska:

GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNYA

(Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija)

Makedonia—Belgia—Ranska—Kroatia—Slovenia 2019

 Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Stefan Vujisic, Suad Begovski

100 min  K12  VAPAA PÄÄSY  Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää tapahtumasta

TRAILERI

God exists, her name is Petrunya

Su 15.12.

19.00

LUX FILM DAYS

Rodrigo Sorogoyen:

THE REALM

(El reino)

Espanja—Ranska 2018

Antonio de la Torre, Mónica López, Josep Maria Pou, Bárbara Lennie

122 min  VAPAA PÄÄSY  Suomen- ja ruotsinkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää tapahtumasta

TRAILERI

The realm
   

SULJETTU 16.12.2019—6.1.2020

   

 

Ohjelmanmuutokset mahdollisia