Studio elokuva- & videoteatteri

 

Studion touko-elokuun ohjelma >
 

LIPUNMYYNTI 08 5584 7575
TI 30 MIN ENNEN NÄYTÖKSEN ALKUA
KE - SU 12.00 - 19.00

Kulttuuritalo Valve

Katso sijainti kartalta
   

Studion ohjelma | Programme

 

Studion ohjelma 1.6. - 1.9.

Ke 1.6.

18.00

Natalie Portman:

TARINA RAKKAUDESTA JA PIMEYDESTÄ

(A tale of love and darkness)

Israel 2015

Natalie Portman, Shira Haas, Makram Khoury, Amir Tessler

95 min  K16  7 e

 

Natalie Portmanin ohjaama, käsikirjoittama ja tähdittämä elokuva pojasta, joka kasvaa sodan repimässä Jerusalemissa 40- ja 50-luvuilla ja varttuu kirjailijaksi, sekä hänen äidistään, jonka lunastamatta jääneet unelmat ajavat kuilun reunalle. - Tarina rakkaudesta ja pimeydestä perustuu Amos Ozin samannimiseen, omaelämäkerralliseen menestysteokseen.

 

Lisää elokuvasta (IMDB)

 

Tarina rakkaudesta ja pimeydestä
To 2.6. 18.00

TARINA RAKKAUDESTA JA PIMEYDESTÄ

Pe 3.6.

18.00

Joel Coen & Ethan Coen:

HAIL, CAESAR!

Iso-Britannia - Yhdysvallat - Japani 2016

Josh Brolin, George Clooney, Ralph Fiennes, Tilda Swinton

106 min  K7  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Hail, Caesar!
La 4.6. 18.00

HAIL, CAESAR!

Su 5.6. 18.00

HAIL, CAESAR!

Ma 6.6.

SULJETTU

Ti 7.6. 18.00

HAIL, CAESAR!

Ke 8.6. 18.00

HAIL, CAESAR!

To 9.6. 18.00

HAIL, CAESAR!

Pe 10.6.

18.00

Naomi Kawase:

KIRSIKKAPUIDEN ALLA

(An)

Japani - Ranska - Saksa 2015

Kirin Kiki, Masatoshi Nagase, Kyara Uchida, Miki Mizuno

113 min  K7  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Kirsikkapuiden alla
La 11.6. 18.00

KIRSIKKAPUIDEN ALLA

Su 12.6. 18.00

KIRSIKKAPUIDEN ALLA

Ma 13.6.  

SULJETTU

Ti 14.6 18.00

KIRSIKKAPUIDEN ALLA

Ke 15.6. 18.00

KIRSIKKAPUIDEN ALLA

To 16.6. 18.00

KIRSIKKAPUIDEN ALLA

Pe 17.6.

17.45

Jocelyn Moorhouse:

THE DRESSMAKER

Australia 2015

Kate Winslet, Liam Hemsworth, Hugo Weaving, Sarah Snook

118 min  K12  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

The dressmaker

La 18.6.

14.00

OULUN PÄIVIEN LASTENESITYS

NAPEROKINO

~50 min  VAPAA PÄÄSY

Lisää tapahtumasta

Pikku-Cousteau

 

15.00

OULUN PÄIVIEN ESITYS

ESKO GRANROTHIN OULU-AIHEISIA LYHYTELOKUVIA 1

KESÄINEN OULU 1981 | OULUN RATA 100 VUOTTA | TALVINEN OULU 1981 | MAATALOUSNÄYTTELY IEVA OULUSSA 1982

Vieraana Esko Granroth

54 min  VAPAA PÄÄSY

 
Oulun Päivät

 

16.30

OULUN PÄIVIEN ESITYS

ESKO GRANROTHIN OULU-AIHEISIA LYHYTELOKUVIA 2

KADONNUTTA JA TUHOTTUA OULUA | AIKAMATKA OULU 2005

Vieraana Esko Granroth

66 min  VAPAA PÄÄSY

17.45

THE DRESSMAKER

Su 19.6. 14.00

OULUN PÄIVIEN LASTENESITYS: NAPEROKINO

15.00

OULUN PÄIVIEN ESITYS: ESKO GRANROTHIN OULU-AIHEISIA LYHYTELOKUVIA 1

16.30

OULUN PÄIVIEN ESITYS: ESKO GRANROTHIN OULU-AIHEISIA LYHYTELOKUVIA 2

17.45

THE DRESSMAKER

Ma 20.6.

SULJETTU

Ti 21.6. 17.45

THE DRESSMAKER

Ke 22.6. 17.45

THE DRESSMAKER

 

SULJETTU 23.6. - 1.8.

Ti 2.8.

19.00

Ari Matikainen:

SOTA JA MIELENRAUHA

Suomi 2016

72 min  K12  7 e

Elokuvan kotisivu

Sota ja mielenrauha
Ke 3.8. 19.00

SOTA JA MIELENRAUHA

To 4.8. 19.00

SOTA JA MIELENRAUHA

Pe 5.8.

18.00

Mark Osborne:

PIKKU PRINSSI

(The little prince)
Ranska 2015

108 min  K7  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Pikku prinssi
La 6.8. 18.00

PIKKU PRINSSI

Su 7.8. 18.00

PIKKU PRINSSI

Ma 8.8.

SULJETTU

Ti 9.8. 19.00

PIKKU PRINSSI

Ke 10.8. 19.00

PIKKU PRINSSI

To 11.8. 19.00

PIKKU PRINSSI

Pe 12.8.

18.00

Laszlo Nemes:

SON OF SAUL

(Saul fia)

Unkari 2015

Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont

107 min  K16  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Son of Saul

La 13.8.

 

ANIMESEMINAARI

 

Su 14.8. 19.00

SON OF SAUL

Ma 15.8.

SULJETTU

Ti 16.8. 19.00

SON OF SAUL

Ke 17.8. 19.00

SON OF SAUL

To 18.8. 19.00

SON OF SAUL

Pe 19.8.

18.00

Maïwenn:

HUUMA

(Mon roi)

Ranska 2015

Vincent Cassel, Emmanuelle Bercot, Louis Garrel, Isild Le Besco

124 min  K16  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Huuma
La 20.8. 19.00

HUUMA

Su 21.8. 19.00

HUUMA

Ma 22.8.

SULJETTU

Ti 23.8. 19.00

HUUMA

Ke 24.8. 19.00

HUUMA

 

 

 
OULUN MUSIIKKIVIDEOFESTIVAALIT
 24. - 28.8.

Oulun musiikkivideofestivaalit
Ma 29.8.

SULJETTU

Ti 30.8.

19.00

Stefano Sollima:
SUBURRA

Italia - Ranska 2015

Pierfrancesco Favino, Elio Germano, Claudio Amendola, Greta Scarano

130 min  K16  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Suburra
Ke 31.8. 19.00

SUBURRA

To 1.9. 19.00

SUBURRA

 

 

 

OHJELMANMUUTOKSET MAHDOLLISIA