Studio elokuva- & videoteatteri

 

Studion ohjelma helmikuuhun 2019 > 

 
LIPUNMYYNTI 08 5584 7575
tiistaisin 30 min ennen näytöksen alkua,
ke – su klo 12 – 19

Kulttuuritalo Valve

Katso sijainti kartalta
 

 

 

Studion ohjelma | Programme

 

STUDION OHJELMA 20.11. - 13.12.2018

Ma 19.11.

SULJETTU

Ti 20.11.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI
Paul Verhoeven:

GESTAPON VIHOLLINEN NUMERO 1
(Soldaat van Oranje)
Alankomaat – Belgia 1977

Rutger Hauer, Jeroen Krabbé, Derek de Lint, Susan Penhaligon

112 min  K16  5 e

 

Paul Verhoevenin suurtuotannossa toisen maailmansodan armottomuus valkenee hollantilaisille opiskelutovereille. Elokuva pohjautuu vastarintaliikkeessä, brittiarmeijan riveissä, vakoilutehtävissä ja kuningatar Vilhelmiinan adjutanttina ansioituneen Erik Hazelhof Roelfzeman muistelmiin.

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

Gestapon vihollinen numero 1

Ke 21.11.

19.00

ESPANJALAISEN ELOKUVAN SARJA
Leticia Dolera:

REQUIREMENTS TO BE A NORMAL PERSON

(Requisitos para ser una persona normal)

Espanja 2015
Leticia Dolera, Manuel Burque, Silvia Munt, Jordi Llodrà

94 min  VAPAA PÄÄSY  Englanninkielinen tekstitys

 

Romanttinen komedia nuoresta naisesta, jonka tavoitteena on tulla normaaliksi ihmiseksi.

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

Requisitos para ser una persona normal

To 22.11.

19.00

ESPANJALAISEN ELOKUVAN SARJA

Icíar Bollain:

EVEN THE RAIN

(También la lluvia)
Espanja 2010

Gael García Bernal, Luis Tosar, Karra Elejalde, Juan Carlos Aduviri

104 min  VAPAA PÄÄSY  Englanninkielinen tekstitys

 

Yhteiskunnallinen draama sorrosta ja vastarinnasta kahtena eri aikakautena.

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

También la lluvia

Pe 23.11.

18.00

ESPANJALAISEN ELOKUVAN SARJA

Miguel Ferrari:

MY STRAIGHT SON

(Azul y no tan rosa)
Venezuela – Espanja 2012

Guillermo Garcia, Ignacio Montes, Hilda Abrahamz, Carolina Torres

114 min  VAPAA PÄÄSY  Englanninkielinen tekstitys

 

Venezuelalainen elokuva homoseksuaalisuudesta sekä isän ja pojan suhteesta.
Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

Azul y no tan rosa

La 24.11.

15.00

Eemeli Kelokorpi:
SAINT JULIA
Suomi 2018
Pauli Pietilä, Anna-Maija Sjöholm, Tuomas Koivu, Maria Valkama
25 min  K12  VAPAA PÄÄSY

 

1990-luvulle sijoittuva lyhytelokuva kertoo kahden nuoren, Jaken ja Tatun matkasta rokkibändin perustamiseen.

Elokuvan kotisivu

Lisää tapahtumasta

Saint Julia

 

17.00

ESPANJALAISEN ELOKUVAN SARJA

Alfredo Navarro:

SUEÑOS DE SAL
Espanja 2015

71 min  VAPAA PÄÄSY  Englanninkielinen tekstitys

 

Dokumenttielokuva unelmien toteuttamisesta.

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

Sueños de sal

 

19.00

ESPANJALAISEN ELOKUVAN SARJA

Victor Erice:

EL SUR
Espanja 1983

Omero Antonutti, Sonsoles Aranguren, Icíar Bollaín, Lola Cardona

93 min  VAPAA PÄÄSY  Englanninkielinen tekstitys

 

Elokuva nuoren tytön kasvusta ja suhteesta isäänsä.

 

Tapahtumapaikkana on 1950-luvun Pohjois-Espanja, minne hävityn sisällissodan leimaama lääkäri Agustin eristäytyy vapaaehtoiseen maanpakoon. Elokuva samaistuu hänen murrosikäisen tyttärensä Estrellan kasvutarinaan. Isäänsä vahvoin sitein kiintynyt tyttö yrittää sisäistää Agustinin tukahdutettua kaipuuta etelään ja ratkaista tämän entisen elämän kieltämiseen liittyvää kipeää arvoitusta. - Tapani Maskula
Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

El sur

 

 

 
OULUN SARJAKUVAFESTIVAALI 25.11.

Oulun sarjakuvafestivaali
Ma 26.11.

SULJETTU

Ti 27.11.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI
Mario Monicelli:

IKUISEN KAUPUNGIN VARAS

(Guardie e ladri)
Italia 1951

Totò, Aldo Fabrizi, Rossana Podesta, Ave Ninchi

106 min  K16  5 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

Ikuisen kaupungin varas

Ke 28.11.

18.00

VINOKINO

Anatol Schuster:

AIR

(Luft)

Saksa 2017

Anna Brodskaja-Bomke, Peter Cieslinski, Jakob D'Aprile, Lara Feith

92 min  K12  6 e (Setan jäsenkortilla 4 e)  Englannin- & suomenkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää elokuvasta (Vinokino)

Lisää sarjasta

Luft

 

20.00

VINOKINO

Ellen Smit:

JUST FRIENDS

(Gewoon vrienden)

Alankomaat 2018

Josha Stradowski, Majd Mardo, Jenny Arean, Tanja Jess

80 min  K12  6 e (Setan jäsenkortilla 4 e)  Englanninkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää elokuvasta (Vinokino)

Lisää sarjasta

Gewoon vrienden
To 29.11.

18.00

VINOKINO

Marcio Reolon & Filipe Matzembacher:

HARD PAINT

(Tinta bruta)

Brasilia 2018

Shico Menegat, Bruno Fernandes, Guega Peixoto, Sandra Dani

118 min  K16  6 e (Setan jäsenkortilla 4 e)  Englanninkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää elokuvasta (Vinokino)

Lisää sarjasta

Tinta bruta

20.15

VINOKINO

Claudia Priscilla & Kiko Goifman:

BIXA TRAVESTY

Brasilia 2018

75 min  K16  6 e (Setan jäsenkortilla 4 e)  Englanninkielinen tekstitys

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää elokuvasta (Vinokino)

Lisää sarjasta

Bixa travesty
Pe 30.11.

18.00

Ali Abbasi:

RAJA

(Gräns)

Ruotsi - Tanska 2018

Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson, Ann Petrén

101 min  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Raja
La 1.12.

18.00

VINOKINO

LYHYTELOKUVAOHJELMA NORDIC SHORTS

Mikael Bundsen: MOTHER KNOWS BEST  Ruotsi 2016

Cecilie McNair: MUKWANO  Tanska 2016

David Färdmar: NO MORE WE  Ruotsi 2018

Marianne Blicher: ODD JOB MAN  Tanska 2017

Julia Boström: CHILDREN ALIKE  Ruotsi 2017

Pinja Valja: A POLY LOVE STORY  Suomi 2017

93 min  K12  6 e (Setan jäsenkortilla 4 e)  Englanninkielinen tekstitys

Lisää koosteesta (Vinokino)

Lisää sarjasta

Vinokino 2018

20.00

VINOKINO

LYHYTELOKUVAOHJELMA WORLD SHORTS

Faraz Arif Ansari: SISAK  Intia 2017

Roberto F. Canuto & Xiaoxi Xu: SUNKEN PLUM  Kiina - Espanja 2017

Tamara Shogaolu: HALF A LIFE  Egypti - Indonesia - USA - Alankomaat 2017

Roberto Nascimento: MEDULLA OBLONGATA  Uusi-Seelanti 2017

Rodrigo Alvarez Flores: THE OTHER SIDE  Meksiko 2017

Ana Cigon: REBELLIOUS ESSENCE  Slovenia 2017

Olivia Crellin: SUNUNÚ: THE REVOLUTION OF LOVE  UK - Ecuador 2017

99 min  K12  6 e (Setan jäsenkortilla 4 e)  Englanninkielinen tekstitys

Lisää koosteesta (Vinokino)

Lisää sarjasta

Vinokino 2018
Su 2.12. 17.00

RAJA

19.00

RAJA

Ma 3.12.

SULJETTU

Ti 4.12.

16.30

KUUKAUDEN POHJOISMAINEN ELOKUVA

Ruben Östlund:

THE SQUARE

Ruotsi 2017

Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary

142 min  K12  5 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

The Square

 

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN INSTITUUTTI

David Cronenberg:

ALASTON LOUNAS

(Naked lunch)

Kanada 1991

Peter Weller, Judy Davis, Ian Holm, Roy Scheider

116 min  K16  5 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

 
Alkukuvana Anthony Balch: TOWERS OPEN FIRE
Iso-Britannia 1963  11 min  S

Käsikirjoitus: William S. Burroughs

Alaston lounas
Ke 5.12. 19.00

RAJA

To 6.12.

SULJETTU

PE 7.12.

18.00

Jon M. Chu:

CRAZY RICH ASIANS

Yhdysvallat 2018

Constance Wu, Henry Golding, Michelle Yeoh, Gemma Chan

120 min  K7  7 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Crazy rich Asians

La 8.12.

17.00

Anna Korhonen:

KUUTYTTÖ

Suomi 2018

58 min  S  7 e

Lisää elokuvasta (Arthouse cinema Niagara)

Kuutyttö
19.00

CRAZY RICH ASIANS

Su 9.12. 17.00

KUUTYTTÖ

19.00 CRAZY RICH ASIANS
Ma 10.12. SULJETTU

Ti 11.12.

19.00

KANSALLINEN AUDIOVISUAALINEN ARKISTO

Sydney Pollack:

PARHAAT VUOTEMME

(The way we were)

Yhdysvallat 1973

Barbra Streisand, Robert Redford, Bradford Dillman, Lois Chiles

114 min  K12  5 e

Lisää elokuvasta (IMDB)

Lisää sarjasta

Parhaat vuotemme
Ke 12.12. 19.00

CRAZY RICH ASIANS

To 13.12. 19.00

CRAZY RICH ASIANS

SULJETTU 14.12.2018 - 3.1.2019
 

 

OHJELMANMUUTOKSET MAHDOLLISIA